Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Jak odbudować złamany ząb?

Jak odbudować złamany ząb?

W normalnych warunkach zęby zbudowane są z bardzo trwałych, twardych tkanek – dzięki temu mogą spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest rozdrabnianie pożywienia. Nie są one jednak niezniszczalne i w wyniku chorób lub wypadków może dojść do ich mechanicznego uszkodzenia – czyli złamania. Na szczęście współczesna technologia stomatologiczna zna kilka sposobów, by zaradzić tego typu problemom.

Na czym polega kwasowa erozja szkliwa?

Na czym polega kwasowa erozja szkliwa?

Nasze zęby każdego dnia narażone są na kontakt z czynnikami, które mogą przyczyniać się do ich uszkodzenia. Na szczęście otoczone są one szkliwem - ta najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie chroni delikatne głębsze tkanki zębów przed ciepłem, zimnem i bezpośrednim kontaktem z substancjami, które mogą je niszczyć. Jednak szkliwo również nie jest niezniszczalne. Do uszkodzenia jego warstwy może dojść m.in. w wyniku kwasowej erozji szkliwa.

Zęby mądrości, czyli ósemki. Kiedy się pojawiają?

Zęby mądrości, czyli ósemki. Kiedy się pojawiają?

Wbrew nazwie, która nasuwa dość pozytywne skojarzenia, zęby mądrości mogą stać się bardzo poważnym utrapieniem. Ich wyrzynaniu się, które nierzadko trwa całe lata, często towarzyszą nieprzyjemne objawy. Jednocześnie są to zęby, których – według dużej części specjalistów – w ogóle nie potrzebujemy, dlatego wiele osób podejmuje decyzję o ich usunięciu. Kiedy pojawiają się zęby mądrości i co warto wiedzieć na ich temat?

Jakie są pierwsze objawy paradontozy?

Jakie są pierwsze objawy paradontozy?

O zapaleniu przyzębia, czyli paradontozie słyszał zapewne każdy. Nic w tym dziwnego, bowiem problem ten jest niezwykle powszechny – szacuje się, że paradontozy w Polsce doświadcza  nawet 70% społeczności. Mimo to, świadomość na temat tej dolegliwości jest wciąż dość znikoma. Wiele osób nie wie czym paradontoza jest, co ją powoduje, jakie ma objawy i jakie niesie za sobą konsekwencje dla zdrowia całego organizmu.

Mechanizm powstawania kamienia nazębnego

Mechanizm powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny to problem bardzo powszechny i z tego powodu często bagatelizowany. Wiele osób ignoruje go, ponieważ wychodzi z założenia, że ma on przede wszystkim estetyczną naturę. I choć faktycznie kamień nazębny może przez długi czas nie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, to w końcu będzie prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Czym jednak jest kamień nazębny i skąd się bierze?

Most jako rodzaj uzupełnienia protetycznego

Most jako rodzaj uzupełnienia protetycznego

Nie ulega wątpliwości, że nienaganny i estetyczny uśmiech dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie. Niestety zdarza się tak, że z różnych przyczyn w uzębieniu pojawiają się braki. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi jedna z dziedzin stomatologii, czyli protetyka. Jest ona poświęcona metodom uzupełniania braków zębowych przy użyciu zarówno protez stałych, jak i ruchomych. Wszystko po to, aby poprawić wygląd i utraconą funkcję narządu żucia. Jedną z takich metod jest mocowanie mostu protetycznego. Jakie zatem są wskazania do jego zastosowania, jak wygląda proces zakładania mostu i jakie są jego rodzaje?

Właściwości kompozytów stomatologicznych

Właściwości kompozytów stomatologicznych

Powstały na skutek urazów mechanicznych lub przebytych chorób ubytek w zębie koniecznie należy zabezpieczyć. Niezabezpieczony bowiem może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Odkryta miazga zębowa jest podatna na wnikanie bakterii. Uszkodzone szkliwo to także przyczyna nadwrażliwości termicznej. Nie ulega zatem wątpliwości jak ważne jest odpowiednie wypełnienie ubytków. Należy wówczas jak najszybciej podjąć leczenie zachowawcze. Do tego typu zadań stosuje się kompozyty stomatologiczne. Czym są i jakie posiadają właściwości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Przyczyny przebarwiania zębów

Przyczyny przebarwiania zębów

Przebarwienia zębów są nie tylko nieestetyczne, lecz również groźne dla zdrowia. Gromadzący się bowiem na zębach osad oraz kamień są przyczynami poważnych chorób nie tylko zębów, ale i dziąseł. Odbarwienia na powierzchni szkliwa zęba mogą być pojedyncze lub mogą obejmować cały ząb. Jeśli twoje zęby są żółte, brązowe, szare lub posiadają inny niż pozostałe zęby odcień bieli, to znak, że czas udać się do dentysty. A co robić, aby przebarwiania zębów w ogóle się nie pojawiły? Jakie są przyczyny ich powstawania?

Suchość w jamie ustnej jako problem stomatologiczny

Suchość w jamie ustnej jako problem stomatologiczny

Odczuwasz dyskomfort podczas mówienia oraz suchość w jamie ustnej? A może czujesz w buzi metaliczny posmak? Współpracownicy skarżą się na twój nieprzyjemny oddech? Te objawy mogą wskazywać na groźne schorzenie, jakim jest kserostomia. Sprawdź, na czym polega choroba, jak ją leczyć i jaki ma związek ze stomatologią.

Czym jest diastema?

Czym jest diastema?

Diastema to przerwa (pusta przestrzeń) między górnymi pierwszymi siekaczami (jedynkami). Są osoby, dla których charakterystyczna szpara między zębami stanowi modne wyróżnienie (doskonałym tego przykładem jest słynna piosenkarka, Madonna), jednak dla większości osób jest to problem natury estetycznej. Co więcej, diastema może też prowadzić do poważniejszych kłopotów, jak np. wady wymowy, wady zgryzu czy choroby przyzębia. W niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie stosownego leczenia.

Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42