Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Równie wiele zapomina, że takich uśmiechów nie robi się w gabinecie stomatologicznym – nawet najlepsza opieka lekarska nie zda się właściwie na nic bez prawidłowej higieny jamy ustnej. A dobrze znanym faktem jest, że świadomość w tym temacie wśród społeczeństwa jest dość niewielka. W poniższym wpisie wyjaśniamy w jaki sposób zadbać o zęby, by zachowały swoje zdrowie i urodę.

Przede wszystkim szczotkowanie

Pierwszym i podstawowym zabiegiem higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. I choć czynność ta wydaje się banalnie prosta, to wiele osób wykonuje ją nieprawidłowo. Przyczyną może tu być świadome zaniedbanie bądź po prostu niewiedza. O czym należy koniecznie pamiętać? Przede wszystkim o:

 • częstotliwości szczotkowania – zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, przed pierwszym posiłkiem oraz przed pójściem spać. Dla maksymalnej ochrony zębów najlepiej myć je po każdym posiłku, szczoteczkę do zębów i pastę można zabierać ze sobą do pracy lub w podróż;
 • czasie szczotkowania – zęby należy szczotkować przez około 2-3 minuty. Badania pokazują, że zaledwie 25% Polaków trzyma się tej zasady, większość myje zęby zaledwie przez kilkadziesiąt sekund. Długie szczotkowanie sprzyja wchłanianiu zawartej w paście fluoru i innych składników, które wzmacniają zęby;
 • sposobie szczotkowania – nawet regularne i długie szczotkowanie będzie nieskuteczne bez prawidłowej techniki. Przeważająca część osób szczotkuje zębów przesuwając szczoteczkę wzdłuż łuków zębowych, przystawiając ją prostopadle do powierzchni zębów. To metoda wygodna, ale też nie dająca dużych rezultatów, ponieważ szczoteczka w takiej pozycji nie jest w stanie dotrzeć do zagłębień między zębami. Prawidłowa technika polega na wykonywaniu ruchów okrężnych, a także „wymiataniu” zanieczyszczeń, od dziąseł w stronę szczytu zębów.
 • odpowiedniej szczoteczce – szczoteczki różnią się nie tylko kształtem główki, ale też twardością włosia. Dla większości osób odpowiednia będzie szczoteczka z włosiem o średniej twardości (medium), osoby o zębach wrażliwych powinny stosować miękkie. Szczoteczki twarde przeznaczone są dla osób o zdrowych dziąsłach, które często palą lub piją kawę. Szczoteczki nie należy stosować zbyt długo, ponieważ włosie z czasem odkształca się i przestaje być skuteczne. Po około 2-3 tygodnia używania szczoteczkę należy wymienić. Rozsądnym wyborem są szczoteczki soniczne, które z dużą skutecznością usuwają płytkę nazębną i zanieczyszczenia;
 • odpowiedniej paście – poza szczoteczką, zęby należy myć pastą dostosowaną do potrzeb jamy ustnej. Powszechnym błędem jest stawianie wyłącznie na pasty wybielające zęby. Zawierają one składniki takie jak krzemionka, która przy zbyt częstym stosowaniu może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Pasty tego typu można stosować raz na kilka dni – podstawą powinna być pasta zawierające fluor i inne składniki wzmacniające zęby.
 • wypluwaniu pasty – większość osób po myciu zębów płucze usta wodą. To błąd, ponieważ wypłukiwany jest w ten sposób fluor, który jest tym skuteczniejszy, im dłużej ma kontakt z zębami. Dlatego zamiast tego nadmiar pasty należy po prostu wypluwać.

Należy pamiętać, by zębów nie myć bezpośrednio po posiłku, a w szczególności po spożyciu rzeczy kwaśnych lub słodkich. Spowodowane jest to tym, że enzymy znajdujące się w ślinie osłabiają szkliwo – mycie w tym momencie może prowadzić do jego uszkodzenia. Aby wstępnie spłukać zanieczyszczenia można napić się nieco wody.

Nitkowanie zębów

Nitkowanie, czyli czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej jest bardzo ważnym, ale również pomijanym zwyczajem. Z pomocą nitkowania może usunąć z jamy ustnej drobiny pożywienia oraz inne zanieczyszczenia, których nie udało się wymieść przy pomocy szczotkowania. Długi (ok. 50 cm) kawałek nitki należy nawinąć z obu stron na dwa palce wskazujące, tak aby odcinek między nimi skrócił się do około 3 cm. Następnie przytrzymując kciukami nitkę trzeba naprężyć, a następnie delikatnie wsunąć między zęby. Następnie, napinając nitkę na krzywiźnie zęba, należy prowadzić nitkę w górę i w dół zębów. W ten sposób należy czyścić przestrzenie między wszystkimi zębami. Jeśli nić jest zanieczyszczona, należy odwinąć jej kawałek z jednego palca i nawinąć na drugi palce – w ten sposób zapobiega się przenoszeniu bakterii z jednej przestrzeni międzyzębowej do drugiej.

Płukanki do ust

Jakiś czas po szczotkowaniu i nitkowaniu można zastosować płukanki, zawierające składniki antybakteryjne, wzmacniające zęby oraz odświeżające oddech. Podobnie jak nitkowanie, płukanie pozwala usunąć resztki zanieczyszczeń i bakterii, nie jest ono jednak konieczne dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej

Pamiętaj o kontrolach

Nawet bardzo staranne dbanie o higienę jamy ustnej nie daje gwarancji zdrowych zębów. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie, co pół roku odwiedzać gabinet stomatologiczny i zbadać stan jamy ustnej. Podczas badania możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem zębów i opracowanie planu leczenie zanim nasilą się. Co pół roku warto również wykonać skaling oraz piaskowanie, podczas których usunięty zostanie kamień nazębny oraz płytka nazębna. To pozwoli w pełni zabezpieczyć się przed wieloma komplikacjami, takimi jak próchnica, stany zapalne i paradontoza.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
 • Poniedzialek
 • Wtorek
 • Sroda
 • Czwartek
 • Piątek
 • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42