Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Prawidłowa higiena zębów jest kluczowa dla utrzymania ich w zdrowiu. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy nawet bardzo skrupulatne szczotkowe nie jest w stanie cofnąć niepożądanych zmian zachodzących w jamie ustnej. Konieczna jest wtedy interwencja stomatologia. Jednym z wykonywanych przez profesjonalistów zabiegów jest leczenie kanałowe – na czym ono polega i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, rzadziej nazywane leczeniem endodontycznym jest zabiegiem wykonywanym w sytuacji, kiedy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi, czyli unerwionej i ukrwionej tkanki znajdującej się wewnątrz zęba. Miazga jest niezbędna do dostarczania zębowi niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli dojdzie do jej zakażenia, ulega ona uszkodzeniu i martwicy, która objawia się między innymi bardzo ostrym, przeszywającym bólem, a także pojawieniem się w ustach gorzkiego posmaku. Brak interwencji stomatologicznej w niedługim czasie skutkuje w takiej sytuacji rozwojem poważnych chorób innych zębów oraz koniecznością ekstrakcji chorego zęba. Leczenie kanałowe to jedna z podstawowych usług stomatologicznych, znajdziecie ją Państwo w ofercie również naszych gabinetów w Raciborzu i Rybniku.

Jak dochodzi do zapalenia miazgi zęba?

Miazga zęba może ulec zakażeniu na wiele różnych sposób. Powszechną przyczyną jest nieleczona, zaawansowana próchnica. Może do niej dojść również w wyniku poważnych urazów zębów (np. złamań) bądź nieleczonego bruksizmu.

Przebieg zabiegu

Leczenie kanałowe wciąż cieszy się złą sławą zabiegu wyjątkowo bolesnego i trudnego – stąd wielu pacjentów bardzo boi się mu poddać. Zupełnie niepotrzebnie. Należy pamiętać, że na przestrzeni lat technologia stomatologiczna poszła znacząco do przodu, dlatego powszechne przekonanie o leczeniu kanałowym nie ma za wiele wspólnego z obecnymi standardami. Przede wszystkim zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem, dlatego pacjent nie czuje bólu. Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i przygotowaniu pacjenta stomatolog przystępuje do usunięcia z zęba chorej lub martwej tkanki – musi przy tym zachować bardzo dużą dokładność, gdyż pozostawienie resztek miazgi w kanałach zębów może prowadzić do nawracających infekcji. Oczyszczone i przepłukane kanały są następnie osuszane i wypełniane przy pomocy gutaperki w taki sposób, by uniemożliwić bakteriom z jamy ustnej przedostanie się z powrotem do wnętrza zęba. Na samym końcu przy pomocy specjalnych mas przywraca się zębowi jego dawny wygląd.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42