Nawet regularna i staranna higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie wykluczyć ryzyka różnego rodzaju schorzeń zębów oraz dziąseł. Wielu pacjentów decyduje się na wizytę w gabinecie stomatologicznym i leczenie dopiero gdy doświadczają bardzo silnego bólu zębów. Tymczasem istnieje wiele innych dolegliwości, które powinny być dla każdego sygnałem alarmowym, że dzieje się coś niepokojącego.
Ból zęba
Ten objaw trudno zignorować, szczególnie gdy ma ostry charakter i nasila się z czasem – w ekstremalnych sytuacjach jakiekolwiek funkcjonowanie przy bolącym zębie jest właściwie niemożliwe. Ból zęba zawsze jest dobrym pretekstem, by zapisać się na wizytę kontrolną, nawet jeśli nie wydaje się on zbyt dokuczliwy i z czasem mija. Nawet przejściowe dolegliwości bólowe mogą być sygnałem poważnych chorób
Ból, obrzęk i krwawienie z dziąseł
Choroby dziąseł są problemem równie poważnym, jak choroby zębów. Do ich najczęstszych objawów zaliczyć należy bolesne obrzęki oraz krwawienie, które nasila się zazwyczaj podczas szczotkowania.
Ból szczęki
Kolejną z typowych dolegliwości jest ból zlokalizowany w szczęce. Może on wynikać z wielu różnych czynników – od ropienia zębów i zaawansowanej próchnicy, przez bruksizm i dysfunkcję stawu, kończąc na mechanicznych urazach szczęki, na przykład po wypadkach.
Ból głowy
Ten objaw nie jest często kojarzony z dolegliwościami jamy ustnej, w rzeczywistości jedna może z nich wynikać. Niemniej jeśli ból głowy jest częsty, napadowy, zlokalizowany zazwyczaj w jednym miejscu i towarzyszą mu inne objawy, takie jak mdłości, warto sprawdzić, czy przyczyna nie tkwi właśnie w problemach z zębami. Może nią być np. zatrzymana ósemka lub dysfunkcja stawu szczękowo-żuchwowego.
Nadwrażliwość na ciepło i zimno
Zęby ze swojej natury są wrażliwe na zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, dlatego spożywanie bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw może skończyć się nieprzyjemnym ukłuciem. Jeśli jednak takie ukłucia pojawiają się z dużą częstotliwością, może to świadczyć o nadwrażliwości
Nieświeży oddech
To problem, z którego obecności wiele osób nie zdaje sobie sprawy, dopóki ktoś innymi nie zwróci im na niego uwagi. Nieświeży oddech zazwyczaj wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej lub rozwijających się infekcji bakteryjnych, ale jego przyczyną mogą być również problemy gastryczne. Wizyta w gabinecie stomatologicznym pozwoli wykluczyć potencjalne przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak widać, istnieje wiele dolegliwości, które powinny skłaniać do udania się na konsultację stomatologiczną. Należy jednak zawsze pamiętać o podstawowej zasadzie profilaktyki zdrowotnej, czyli regularnym wykonywaniu wizyt kontrolnych, nawet jeśli żadne z wyżej wymienionych dolegliwości nie występują. Zalecamy, aby takie kontrole odbywać co najmniej raz na pół roku – to pozwoli na stałe monitorowanie stanu zębów i podjęcie odpowiednich działań leczniczych jeszcze zanim pierwsze objawy choroby dadzą o sobie znać.