Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Nieskazitelnie białe, pozbawione jakichkolwiek przebarwień zęby, jakie znamy z reklam i filmów w naturze właściwie nie występują. Nie oznacza to jednak, że osoby marzące o uśmiechu w kolorze śnieżnej, czystej bieli muszą porzucić swoje pragnienia. Sposobem na ich realizację jest skorzystanie z wybielania zębów. Podobnie jak wiele innych usług stomatologicznych, zabieg ten musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Chociaż wybielanie zębów jest zabiegiem o charakterze wyłącznie estetycznym – nie wpływa na poprawę zdrowia zębów ani komfortu pacjenta – to do jego przeprowadzenia konieczne jest poczynienie odpowiednich przygotowań, niezależnie od wybranej metody. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest diagnoza – podczas pierwszej wizyty oceniamy stan zdrowia zębów, sprawdzamy, czy nie występują w nich między innymi ubytki, próchnica czy stany zapalne. W przypadku stwierdzenia, że zęby wymagają leczenia, ustalamy jego plan. Jest to niezbędne, ponieważ do wybielania używa się preparatów, które mogą podrażniać uszkodzone tkanki, powodować ból i prowadzić do nasilenia problemów zdrowotnych. Kolejnym etapem przygotowań jest – o ile istnieje taka potrzeba – higienizacja zębów, czyli usunięcia z nich kamienia oraz płytki nazębnej. Kamień usuwany jest z pomocą skalingu, zaś miękki osady – piaskowania, które samo również przyczynia się do lekkiego rozjaśnienia powierzchni zębów. Jeśli szkliwo wymaga wzmocnienia, przed wybielaniem wykonuje się również lakierowanie czy tzw. fluorazycję. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie zabiegi lecznicze były wykonywane z odpowiednim wyprzedzeniem przez samym wybielaniem. Niedopuszczalne jest przystępowanie do wybielania bezpośrednio po skalingu czy piaskowaniu, gdyż prowadzą one do podrażnienia tkanek.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wybielania zębów?

Wybielanie zębów stanowi pewną ingerencję w stan uzębienia, w związku z tym może być wykonywane wyłącznie w sytuacji, kiedy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:

 • paradontoza,
 • cukrzyca,
 • choroba Parkinsona,
 • choroba nowotworowa,
 • epilepsja
 • bruksizm,
 • ciąża,
 • alergie na substancje występujące w preparatach wybielających.

Należy pamiętać, że wybielanie zębów jest zabiegiem natury wyłącznie estetycznej, a więc jego wykonanie nie jest koniecznością. Dlatego jeśli występują jakiekolwiek czynniki będące przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu, należy z niego zrezygnować do czasu usunięcia tych przeciwwskazań.

Jakimi metodami wybiela się zęby?

Kolor zębów można rozjaśnić na kilka sposobów. Zdecydowanie najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez naświetlenia przy pomocy specjalnych lamp. Do rozjaśnienia koloru zębów konieczne jest nałożenie na ich powierzchnię żelu wybielającego, którego składniki aktywują się pod wpływem zimnego światła lampy i usuwają przebarwienia. Wystarczy jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, by w stosunkowo krótkim czasie rozjaśnić zęby o kilka odcieni. Jeśli z jakiegoś powodu wybielanie lampą nie jest możliwe, można zastosować tzw. metodę nakładkową. Polega ona na tym, że przez okres kilku tygodni każdego dnia pacjent sam nakłada na zęby specjalny żel wybielający. Rezultaty nie są tak bardzo widoczne, a cały zabieg trwa bardzo długo i wymaga od pacjenta dużej systematyczności, dlatego wybierany jest zazwyczaj tylko wtedy, kiedy inne metody nie mogą być brane pod uwagę. Alternatywą dla chemicznego wybielania zębów jest zastosowanie licówek, czyli cienkich, wykonanych z porcelany lub ceramiki nakładek, które maskują przebarwienia, a przy tym poprawiają nieco kształt zewnętrznej powierzchni zęba. Licówki mogą znacznie poprawić wygląd uzębienia, jednak do ich trwałego zamocowania na zębach konieczne jest zeszlifowanie cienkie warstwy szkliwa. Cały zabieg jest więc dość inwazyjny i stosuje się go przede wszystkim w sytuacji, kiedy inne metody nie przynoszą żadnych rezultatów (np. w przypadku zębów martwych) lub kiedy zęby są nie tylko mocno przebarwione, ale również wymagają pewnej korekty kształtu. Niezależnie jednak od wybranej metody wybielania zębów, zawsze należy pamiętać o przeprowadzeniu konsultacji stomatologicznej oraz przygotowaniu jamy ustnej do zabiegu.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
 • Poniedzialek
 • Wtorek
 • Sroda
 • Czwartek
 • Piątek
 • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42