Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

W jaki sposób zakłada się licówki stomatologiczne?

Kto nie marzy o tym, by mieć zdrowy, ładny uśmiech? Niestety, bardzo niewiele osób może pochwalić się naturalnym uzębieniem, które stanowi ozdobę twarzy – problemy takie jak przebarwienia, diastemy, krzywy zgryz czy nie odpowiedni kształt i długość zębów pojawiają się dość często. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane chorobami i wypadkami. Rozwiązaniem wielu z nich są licówki. W jaki sposób się je stosuje?

Czym są licówki?

Licówki są jedną z najmniej inwazyjnych metod korekcji wyglądu uzębienia. Z ich pomocą można zamaskować liczne niedoskonałości, takie jak uporczywe, niepoddające się wybielaniu przebarwienia, pęknięcia i uszkodzenia szkliwa czy diastemy, czyli szczeliny między zębami. Umożliwiają one również nadanie zębom pożądanego kształtu czy długości, jeśli te są zbyt krótki. Licówki mają postać zazwyczaj porcelanowych lub ceramicznych płytek, które mocuje się na zewnętrznej – a więc licowej – powierzchni zębów. Zakładanie ich odbywa się w kilku etapach.

Etap I – diagnostyka

Przed podjęciem jakichkolwiek działań w kierunku montażu licówek, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Stomatolog musi ocenić stan zębów i dziąseł – problemy takie jak próchnica czy kamień nazębny są przeciwwskazaniem do montażu licówek, dlatego w takich przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego planu leczenia. Jeśli zęby są zdrowe i nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, można przejść do kolejnego etapu.

Etap II – szlifowanie zębów

Aby móc przymocować licówkę do zęba, konieczne jest usunięcie z niego pewnej części tkanki z jego zewnętrznej strony – od 3 do maksymalnie 30%. Cel ten osiągany jest poprzesz szlifowanie, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie licówek niewymagających szlifowania. Zaletą jest w tym przypadku całkowita odwracalność zabiegu (licówki można po pewnym czasie zdjąć, przywracając zębom ich naturalny wygląd), wadą – węższy zakres zastosowania. Przy ich pomocy można maskować przebarwienia, nie spiszą się jednak np. przy pęknięciach.

Etap III – pobieranie wycisku i wykonanie protezy

Po zeszlifowaniu odpowiedniej ilości szkliwa i tkanki, stomatolog przystępuje do pobrania wycisku. W tym celu stosuje się specjalną masę, w której zostaje dokładnie odbity kształt zębów. Na podstawie wycisku, protetyk przygotowuje licówki dopasowane do obecnego kształtu zębów

Etap IV – zakładanie licówek

Kiedy licówki są gotowe, pacjent przychodzi na kolejną wizytę w celu ich zamontowania. Wcześniej stomatolog wykonuje stosowane przymiarki, aby potwierdzić, że licówki pod względem koloru i kształtu odpowiadają oczekiwaniom pacjenta. Jeśli wynik przymiarek jest pozytywny, można przystąpić do cementowania, które zwiąże licówki z zębem. W tym celu zarówno powierzchnie zarówno licówek, jak i zębów są poddawane odpowiedniej obróbce. W pierwszym przypadku stosuje się piaskowanie i chemiczne wygładzanie, w drugim zaś papkę pumeksową oraz gumki. Następnie na licówki równomiernie nakłada się specjalny cement i przykłada do powierzchni danego zęba. Wcześniej stomatolog zakłada pacjentowi tak zwany koferdam, czyli ślinochron. Jest to konieczne, ponieważ ząb, na który ma być założona proteza musi być całkowicie suche. Przy pomocy naświetlania lampą przez kilku sekund doprowadza się do częściowej polimeryzacji, czyli związania cementu z powierzchnią licówki i zęba. Na tym etapie stomatolog może wprowadzić ewentualne poprawki, po których następuje dłuższe naświetlanie, prowadzące ostatecznie do całkowitego związania licówki z zębem. Po zakończeniu naświetlania, licówki są już właściwe gotowe do użytku.

Jak widać zakładanie licówek to stosunkowo prosty i mało inwazyjny sposób korekcji wyglądu uzębienia – jeśli zęby są zdrowe, cała procedura może się zakończyć na zaledwie dwóch wizytach w gabinecie stomatologicznym. Nic dziwnego zatem, że licówki od lat cieszą się popularnością w kręgach show biznesowych i stają się coraz powszechniejsze wśród osób, które po prostu chcą cieszyć się pięknym uśmiechem, a borykają się z problemami takimi jak diastemy czy przebarwienia. Należy jednak pamiętać, że licówki, podobnie jak i naturalne zęby, wymagają odpowiedniej higieny – bez tego mogą ulec zniszczeniu.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42