Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Jak skorygować kształt zębów?

Kształt zębów jest ważny nie tylko ze względu na estetykę – może on również wpływać na komfort spożywania, czy nawet mówienia. Długie, krzywe lub spiczaste zęby będą więc nie tylko źródłem kompleksów, ale też licznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście dzięki bardzo rozwiniętym rozwiązaniom z dziedziny stomatologii mamy wiele skutecznych rozwiązań tego typu problemów. Oto kilka z nich.

Piłowanie zębów

Znane również jako stripping lub pionowa redukcja szkliwa, piłowanie zębów to bardzo prosta i stosowana już od dziesięcioleci metoda korekcji kształtu zębów. Zgodnie z nazwą polega ona na delikatnym przeszlifowaniu szkliwa na krawędziach stycznych zębów, czyli miejsc, w których ząb styka się z zębem sąsiadującym. Przy pomocy strippingu możliwe jest zredukowanie grubości szkliwa na jednej krawędzi zęba o od 0,1 do 0,3 mm – w sumie można „pozbyć się” około 9 mm szkliwa w jednym łuku zębowym. Metoda ta jest bardzo powszechnie stosowana w ramach przygotowania do leczenia ortodontycznego, dzięki niej możliwe jest zwolnienie nieco miejsca na łuku i przez to łatwiejsze korygowanie położenia zębów, bez konieczności wyrywania przedtrzonowców. Stripping wykorzystywany jest też jako samodzielny zabieg z dziedziny estetyki zębów. W ten sposób niweluje się wystające guzki zębowe oraz dysproporcje między zębami, możliwe jest również skracanie długich kłów. W takich przypadku stripping powszechnie nazywa się konturingiem. Niezależnie od pożądanego efektu, stripping wykonywany jest przy pomocy specjalnych pasków ściernych, past lub tarcz diamentowych. Dzień lub dwa przed zabiegiem pacjentowi zakładane są separatory, czyli gumowe nakładki, które nieco rozpychają zęby – dzięki temu możliwie jest włożenie między zęby pasków do strippingu.

Korony

Bardziej inwazyjną, ale też dającą znacznie większe możliwości korekcji wyglądu zębów, jest zastosowanie koron, czyli protez stałych, nakładanych na naturalne zęby. W celu osadzenia koron ząb również powinien zostać spiłowany, choć w tym przypadku nie ogranicza się go jedynie do szkliwa – zazwyczaj konieczne jest zmniejszenie wymiarów zęba o około 1-2 mm z każdej strony. W ten sposób uzyskuje się swego rodzaju filar, na którym zostanie osadzona korona. Po szlifowaniu wykonuje się wyciski szczęki i żuchwy, które posłużą za model do wykonania protezy z wybranego materiału. Gotową koronę stomatolog dopasowuje do kształtu naturalnego zęba i mocuje na stałe przy pomocy specjalnego cementu. Korony stosuje się w celu maskowania uszkodzenia zębów powstającego na przykład w wyniku chorób czy tez urazów mechanicznych spowodowanych wypadkami. Ich najważniejszą zaletą jest bardzo wysoka estetyka – są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów – a także wysoka wytrzymałość na uszkodzenia oraz odporność na substancje chemiczne, co przekłada się na wieloletnią trwałość protezy. Korony zazwyczaj wykonuje się z jednego z dwóch rodzajów tworzyw – porcelany oraz ceramiki. Korony porcelanowe posiadają podbudowę z tytanu, który dzięki swej wysokiej biozgodności nie powoduje uczuleń, a przy tym jest niezwykle wytrzymały i odporny. Widoczna krawędź metalu zaburza nieco estetykę, dlatego tego typu protezy wykonywane są do korygowania kształtu zębów trzonowych. Korony ceramiczne nie mają tego mankamentu, są bardziej estetyczne i można je stosować również do wypełniania ubytków w siekaczach.

Licówki protetyczne

To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w korekcji diastem, czyli charakterystycznych przerw między zębami, oraz poszerzania lub wydłużania zębów. Są również bardzo skuteczne w maskowaniu uporczywych przebarwień. Jak sugeruje sama ich nazwa, licówki to specjalne, cienkie nakładki, które przykleja się z do zewnętrznej powierzchni zębów – czyli na ich licu. Licówki podobnie jak korony mogą być wykonywane z ceramiki lub porcelany. Na tym podobieństwa z koronami się nie kończą, gdyż w ramach przygotowań do ich nałożenia konieczne jest delikatne zeszlifowanie zewnętrznej powierzchni zęba, a następnie wykonanie wycisku służącego jako wzór do produkcji licówek. Zęby, na które mają zostać nałożone licówki muszą być zdrowe, w przeciwnym wypadku mogą się na nich rozwijać infekcje. Jeśli ich stan nie wymaga interwencji medycznej, wykonanie licówek może zostać ograniczone do zaledwie dwóch wizyt – podczas pierwszej przygotowywany jest wycisk, podczas drugiej gotowe nakładki są przyklejane są zębów. O tym jak skutecznym rozwiązaniem są licówki doskonale świadczy fakt, że bardzo często wybierają je osoby związane z show businessem i inne, dla których śnieżnobiały, ładny uśmiech jest najważniejszym elementem wizerunku.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42