Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Właściwości kompozytów stomatologicznych

Powstały na skutek urazów mechanicznych lub przebytych chorób ubytek w zębie koniecznie należy zabezpieczyć. Niezabezpieczony bowiem może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Odkryta miazga zębowa jest podatna na wnikanie bakterii. Uszkodzone szkliwo to także przyczyna nadwrażliwości termicznej. Nie ulega zatem wątpliwości jak ważne jest odpowiednie wypełnienie ubytków. Należy wówczas jak najszybciej podjąć leczenie zachowawcze. Do tego typu zadań stosuje się kompozyty stomatologiczne. Czym są i jakie posiadają właściwości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Kompozyt stomatologiczny - co to takiego?

Kompozyty stomatologiczne, zwane także wypełnieniem kompozytowym to nic innego jak rodzaj plomb. Obecnie są one bardzo popularne i często stosowane w gabinetach stomatologicznych. Tworzy się je ze sztucznych materiałów, takich jak aktywne żywice polimeryzujące dimetyloakrylowe oraz nieaktywne cząsteczki wypełniaczy. Powstają na skutek połączenia trzech składników zwanych fazami: fazy organicznej, fazy nieorganicznej oraz fazy wiążącej. Ze względu na sposób wiązania i utwardzania żywic kompozyty stomatologiczne dzielimy na chemoutwardzalne, światłoutwardzalne, chemo- i światłoutwardzalne oraz termoutwardzalne. Ze względu na swoje zalety obecnie najbardziej popularne są kompozyty światłoutwardzalne. Przygotowuje się je w specjalnych tubkach. Konsystencją przypominają modelinę. Masę te umieszcza się w ubytku, a następnie naświetla specjalną lampą polimeryzacyjną w celu utwardzenia. 

Właściwości kompozytu stomatologicznego

Dentyści zgodnie potwierdzają zalety wykorzystywania kompozytu stomatologicznego w celu zabezpieczenia ubytków. Do najważniejszych należy zaliczyć wysoką szczelność. Kompozyt bowiem bardzo ściśle przylega do zęba, dzięki czemu ryzyko przeniesienia resztek jedzenia do ubytku jest bardzo niskie. Kompozyt stomatologiczny wykazuje także bardzo wysoką trwałość i odporność na zniszczenia. Warto również podkreślić walory estetyczne. Istnieje możliwość dopasowania koloru kompozytu do naturalnej barwy zęba pacjenta. Zęby po wykonanym zabiegu prezentują się estetycznie, a same plomby pozostają praktycznie niezauważalne. Kompozyty stomatologiczne to materiały w pełni bezpieczne dla zdrowia. Dodatkową zaletą jest brak konieczności usuwania dużej części zęba w celu dopasowania nakładanego materiału. Przy zastosowaniu kompozytu zdrowa tkanka zęba pozostaje nienaruszona. Na koniec warto zwrócić uwagę na koszty. Wypełnienie ubytku kompozytem nie należy do metod najtańszych, ale i nie najdroższych. Ceny w porównaniu do innych rozwiązań są umiarkowane. 


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42