Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Przyczyny przebarwiania zębów

Przebarwienia zębów są nie tylko nieestetyczne, lecz również groźne dla zdrowia. Gromadzący się bowiem na zębach osad oraz kamień są przyczynami poważnych chorób nie tylko zębów, ale i dziąseł. Odbarwienia na powierzchni szkliwa zęba mogą być pojedyncze lub mogą obejmować cały ząb. Jeśli twoje zęby są żółte, brązowe, szare lub posiadają inny niż pozostałe zęby odcień bieli, to znak, że czas udać się do dentysty. A co robić, aby przebarwiania zębów w ogóle się nie pojawiły? Jakie są przyczyny ich powstawania?

Palenie papierosów jako podstawowa przyczyna powstawania przebarwiania zębów

Główną przyczyną powstawania przebarwień zębów jest palenie papierosów. Charakterystyczną cechą uzębienia palaczy będzie żółta barwa zębów oraz ciemnobrązowy nalot przy dziąsłach. Przebarwienia biorą się od wdychania toksycznych i substancji smolistych, które osiadają na zębach. Odbarwiają one zarówno szkliwo, jak i wszelkie wypełnienia. Jeśli chcesz zatem mieć lśniące, białe, zdrowe zęby, unikaj palenia papierosów.

Jak brak higieny jamy ustnej wpływa na powstawanie przebarwień?

Brak higieny jamy ustnej powoduje nie tylko powstawanie przebarwień, lecz również sprawia, że się nawarstwiają i w efekcie coraz trudniej je usunąć. Aby uniknąć ich powstawania, nie wystarczy zębów dwa razy dziennie szczotkować, należy także stosować nici dentystyczne i płyn do płukania ust. Higiena jamy ustnej to także regularne, profilaktyczne wizyty stomatologiczne, podczas których nasi dentyści usuną osad oraz kamień nazębny. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa barwiące związki, zawarte w różnego rodzaju produktach spożywczych, nie będą się przyklejać do powierzchni zęba. Na usuwanie osadu oraz kamienia nazębnego należy umawiać się co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Jak dieta wpływa na powstawanie przebarwień na zębach?

Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na powstawanie przebarwień na zębach jest dieta i nadużywanie określonych produktów spożywczych. Oprócz kawy, herbaty, napojów gazowanych, czerwonego wina czy słodyczy za przebarwienia odpowiadają również:

  • określone warzywa,
  • niektóre owoce,
  • świeżo wyciskane soki.

Kwasy w nich zawarte osłabiają szkliwo, które staje się porowate i cieńsze, a w efekcie bardziej podatne na przebarwienia. Do najbardziej szkodliwych dla zębów produktów zalicza się wiśnie, jagody, borówki, jeżyny, truskawki, a także buraki oraz curry.

Choroby przewlekłe a przebarwienia zębów

Czasami za przebarwienia zębów odpowiadają nie tylko czynniki zewnętrzne, lecz również wewnętrzne. Z nieodpowiednim odcieniem zębów borykać się mogą osoby chorujące na niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, porfirię, hiperbilirubinemię i fluorozę. Kolor mlecznobiały wskazywać będzie na niedoczynność tarczycy, kolor niebiesko biały na nadczynność, natomiast kolor czerwonoszary na porfirię. Jeśli zaobserwujesz u siebie zielonkawy lub brunatny odcień uzębienia, niezwłocznie udaj się do lekarza. Pierwszy może świadczyć o hiperbilirubinemii, drugi o fluorozie. Nie tylko choroby przewlekłe odpowiadają za przebarwienia zębów, winnymi mogą być również przyjmowane leki, w tym antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na nadciśnienie, alergię oraz leki przyjmowanie w chorobie niedokrwiennej serca.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42