Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Suchość w jamie ustnej jako problem stomatologiczny

Odczuwasz dyskomfort podczas mówienia oraz suchość w jamie ustnej? A może czujesz w buzi metaliczny posmak? Współpracownicy skarżą się na twój nieprzyjemny oddech? Te objawy mogą wskazywać na groźne schorzenie, jakim jest kserostomia. Sprawdź, na czym polega choroba, jak ją leczyć i jaki ma związek ze stomatologią.

Czym jest kserostomia?

Kserostomia to choroba, polegająca na zmniejszonej produkcji śliny przez ślinianki. Obniżona aktywność gruczołów ślinowych wynika między innymi ze stosowania niektórych leków, przede wszystkim:

  • środków moczopędnych,
  • leków przeciwdepresyjnych,
  • leków obniżających ciśnienie krwi,
  • wybranych antybiotyków.

Za`kserostomię odpowiada także nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedobory witamin z grupy B, niedokrwistość oraz odwodnienie organizmu. Rozwojowi choroby sprzyjać będzie również palenie tytoniu oraz nawyka oddychania przez usta.

Jakie są skutki suchości w ustach?

Bez  śliny w ustach namnażają się bakterie, powodujące próchnicę oraz grzybicę jamy ustnej. Enzymy w niej zawarte bowiem ochraniają zęby i śluzówkę przed drobnoustrojami. Suchość w jamie ustnej jest również odpowiedzialna za zwiększoną akumulację płytki nazębnej, próchnicę, kandydozę jamy ustnej, zaburzenia odczuwania smaku i grzybicze infekcje jamy ustnej. U niektórych pacjentów notuje się występowanie owrzodzeń oraz zanik błony śluzowej. Dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy nie zwlekaj i czym prędzej udaj się do dentysty.

Jak leczy się kserostomię?

Suchość w ustach leczy się przede wszystkim podając preparaty pobudzające wydzielanie śliny lub bardziej zaawansowane, pełniące funkcję tak zwanej sztucznej śliny. W leczeniu przykrych dolegliwości pomóc mogą także ćwiczenia fizykalne oraz intensywne żucie gum lub pastylek bez cukru. Nasi specjaliści polecają również pacjentom, borykającym się z kserostomią, regularne płukanie jam ustnej specjalnymi płynami, nawilżającymi błonę śluzową lub siemieniem lnianym. Aby pobudzić ślinianki do pracy zaleca się częste wypijanie małych ilości wody, aby natomiast zdemineralizować szkliwo, należy spożywać dużą ilość nabiału i produktów mlecznych.

Zachęcamy wszystkich, cierpiących na suchość w jamie ustnej, do odwiedzania naszego gabinetu stomatologicznego. Szybko wdrożymy odpowiednie leczenie, dzięki któremu szybko odzyskasz zdrowie!


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42