Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Dlaczego kości szczęki zanikają z wiekiem?

Zanik kości szczęki, pojawiający się wraz z wiekiem, w wielu przypadkach ma swoje źródło w osteoporozie – chorobie, polegającej na redukcji masy kości względem normy wieku, występującej po sześćdziesiątym roku życia. Przyczyn zaniku kości szczęki jest jednak więcej. Sprawdź w naszym wpisie, skąd ono się bierze. Co jeszcze warto wiedzieć o zanikaniu kości szczęki?

Przyczyny zanikania kości szczęki, związane z wiekiem

Osteoporoza to nie jedyna przyczyna zanikania kości szczęki, pojawiająca się po 60-tym roku życia. Winnym zanikania tkanki kostnej może być także źle dopasowana i zbyt długo noszona proteza akrylowa, która odpowiada za zanik dziąseł, a w konsekwencji i kości. Proteza bowiem powoduje przenoszenie sił żucia na błonę śluzową i podrażania jamę ustną, co z kolei obniża dziąsła.

Przypadłością, charakterystyczną dla starszego wieku, jest również paradontoza, powodowana obecnością bakterii oraz kamienia nazębnego. Kamień ten, zalegający w kieszonkach dziąsłowych prowadzi do ubytku kości w pobliżu korzeni zębów. Objawami paradontozy będzie odsłanianie się szyjek i widoczny zanik dziąseł.

Bardzo często zanik kości szczęki, czyli atrofia, następuje również na skutek usunięcia zęba oraz niezastąpienia go implantem. Kość przestaje spełniać swoją funkcję oraz wykonywać pracę i w efekcie zanika całkowicie. Aby negatywne skutki ekstrakcji zęba nie ujawniły się z wiekiem, wyrwany ząb należy szybko zastąpić implantem. Ważna jest także suplementacja, zgłasza w starszym wieku, witaminy D3, która wzmacnia kości i obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Jak leczy się zanik kości szczęki?

Zanik kości szczęki leczy się, wstawiając implanty. Wcześniej jednak trzeba kość odbudować, uzupełniając ją materiałem kościozastępczym, czyli kością z banku tkanek lub kością pobraną od pacjenta. Następnie należy odczekać kilka miesięcy, aż materiał przekształci się w kość własną i zostanie zaakceptowany przez organizm. Dopiero wówczas można rozpocząć procedurę wszczepiania implantu. Sposobem na poradzenie sobie z obniżeniem zatoki szczękowej, pojawiającym się na skutek wyrwania górnych zębów trzonowych, jest jej podniesienie. Błonę, otaczającą zatokę przenosi się na miejsce przed ekstrakcją, a następnie zabezpiecza membraną kolagenową.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania zanikowi kości szczęki jest jednak profilaktyka i dbanie o zęby. Nie należy dopuszczać do paradontozy, a po ekstrakcji zęba założyć implant. Jeśli już natomiast do zaniku kości dojdzie, nie powinno się zwlekać z wdrożeniem leczenia. Zanik kości bowiem poważnie deformuje rysy twarzy, prowadzi do większej ilości zmarszczek i luźnej skóry w okolicy brody. Ze względu na dysfunkcję narządu żucia zanikowi kości towarzyszą bóle stawu skroniowo-żuchwowego oraz bóle głowy. Kolejnym powikłaniem są zaburzenia zgryzu.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej kliniki dentystycznej, w której oferujemy nie tylko leczenie profilaktyczne, lecz również wszczepienie implantów oraz szereg innych procedur dentystycznych, w tym leczenie dedykowane osobom starszym.


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42