Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Żółte nie znaczy zaniedbane. Kilka słów o kolorach zębów

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego. Jednak czy naturalny odcień zębów to rzeczywiście biel? I czy kolor świadczy o tym, że nasze zęby są zdrowe? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego artykułu.

Jaki kolor mają zęby?

Kolor zębów zależy od dwóch podstawowych czynników: wewnętrznych (endogennych), na które nie mamy wpływu, oraz zewnętrznych (egzogennych), które poniekąd zależą od nas samych. Dodatkowo na naturalny odcień zębów wpływa również jego budowa, a dokładniej dwie tkanki — zębina i szkliwo. Wewnętrzna część, czyli zębina, jest nieco żółtawa, więc może prześwitywać przez warstwę szkliwa, które z kolei jest transparentne. To zupełnie naturalne zjawisko i nie mamy na niego żadnego wpływu. Co więcej, żółtawy odcień zębów wcale nie musi oznaczać, że są one zaniedbane. Nawet jeśli nie za bardzo podoba nam się ich kolor, zęby mogą być całkowicie zdrowe.

Warto przy tym nadmienić, że ocena koloru zębów zwykle wynika z subiektywnych wrażeń. Przykładowo, stomatolog podczas odbudowy protetycznej lub przed zabiegiem wybielania nigdy nie dobiera odcienia na podstawie naocznego badania, lecz stosuje specjalne wzorniki ze skalą bieli zębów. Bo jak się okazuje, odcieni bieli zębów jest wiele i każdy z nich jest naturalny!

Czynniki zewnętrzne wpływające na odcień naszych zębów

Jest wiele czynników, które mogą determinować odcień naszych zębów i mamy na nie bezpośredni wpływ. W przypadku dzieci żółte zęby najczęściej mają związek z dietą. Do zmiany koloru może dochodzić pod wpływem nadmiaru coca-coli czy czarnej herbaty, a nawet niektórych owoców, takich jak jagody czy grejpfruty.

Z kolei u dorosłych tych czynników jest zdecydowanie więcej. Do przebarwień dochodzi nie tylko z powodu nieprawidłowości w diecie - nadmiernych ilości kawy, herbaty, wina (zarówno czerwonego, jak i białego), a także palenia papierosów itd.

Na kolor zębów wpływa też sposób, w jaki dbamy o nasze uzębienie, a więc codzienna higiena jamy ustnej, polegająca nie tylko na regularnym szczotkowaniu, ale też oczyszczaniu zębów nicią dentystyczną. Bardzo duże znaczenie mają również profesjonalne zabiegi higienizacyjne (piaskowanie, scaling itd.) wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie zębów

Dorośli pacjenci, którzy nie są zadowoleni z koloru swoich zębów, mogą zdecydować się na wykonanie profesjonalnego zabiegu wybielania w naszym gabinecie stomatologii estetycznej. Jest to najlepszy sposób, aby w bezpiecznych warunkach pozbyć się nieestetycznych przebarwień i uzyskać naturalnie biały odcień zębów.

Podczas wybielania zębów można uzyskać kolor bielszy nawet o kilka odcieni, zatem efekt jest wyraźny. W ten sposób możemy skutecznie pozbyć się przebarwień, które powstały pod wpływem czynników zewnętrznych.

 

 


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42