Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Jak dbać o zęby po pięćdziesiątce?

U osób po 50. roku życia mogą pojawiać się nieco inne problemy z uzębieniem niż na wcześniejszych etapach życia. Codzienna, dokładna higiena jamy ustnej to podstawa, podobnie jak regularne wizyty kontrolne u stomatologa. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o zęby, aby uniknąć poważnych problemów.

Profilaktyka próchnicy

U osób starszych bardzo dużym problemem jest próchnica o charakterze przewlekłym. Rozwija się zwykle wolniej niż u osób młodych, ale może być też bardziej kłopotliwa w leczeniu. Jej przyczyną są przede wszystkim zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej wraz z wiekiem, a więc m.in. proces remineralizacji zębów, szersze kanaliki zębinowe ułatwiające wnikanie kwasom i bakteriom, zmniejszona ilość wydzielanej śliny, zmiany pH jamy ustnej, przyjmowane leki, współistniejące choroby itd.

Kluczowe znaczenie ma profilaktyka, opierająca się na odpowiedniej i systematycznej higienie jamy ustnej w domu. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, używając szczoteczki z miękkim włosiem i odpowiedniej pasty z fluorem. Osoby, które zaobserwowały u siebie zmiany próchnicowe, powinny niezwłocznie udać się do stomatologa. Likwidacja choroby jest bardzo ważna, gdyż po 50. roku życia zęby są bardziej kruche i zwiększa się ryzyko uszkodzenia miazgi.

Pielęgnacja dziąseł

Choroby przyzębia są bardzo powszechne u osób po 50. roku życia. Wszelkie zapalenia przyzębia mogą doprowadzić do poważnej choroby, paradontozy, która przez długi czas może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jednak przy odpowiedniej higienie, można skutecznie przeciwdziałać jej rozwojowi. Trzeba więc dbać o higienę jamy ustnej, ale nie tylko w domu. Regularnie, przynajmniej raz na pół roku, warto odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonania profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych. Polegają one na usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu i fluorowaniu zębów.

Braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotny. Brak jednego zęba może doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów sąsiadujących. Oprócz tego może dojść do zaburzenia funkcji życia, co może skutkować dolegliwościami trawiennymi. Najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie braków w uzębieniu, np. z zastosowaniem odpowiednich protez lub implantów stomatologicznych.

 

 


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42