Godzina otwarcia: Poniedziałek - Piątek od 9:00 - 19:00


Blog

Most jako rodzaj uzupełnienia protetycznego

Nie ulega wątpliwości, że nienaganny i estetyczny uśmiech dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie. Niestety zdarza się tak, że z różnych przyczyn w uzębieniu pojawiają się braki. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi jedna z dziedzin stomatologii, czyli protetyka. Jest ona poświęcona metodom uzupełniania braków zębowych przy użyciu zarówno protez stałych, jak i ruchomych. Wszystko po to, aby poprawić wygląd i utraconą funkcję narządu żucia. Jedną z takich metod jest mocowanie mostu protetycznego. Jakie zatem są wskazania do jego zastosowania, jak wygląda proces zakładania mostu i jakie są jego rodzaje?

Wskazania do zastosowania mostu protetycznego 

Mosty protetyczne to metoda uzupełnienia braków w uzębieniu przy wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta. Zbudowane są z dwóch elementów - filarów i przęsła. Mosty protetyczne mogą  być założone wtedy, gdy luka zębowa otoczona jest zębami własnymi pacjenta, gdyż pełnią one rolę filarów. Wykonanie mostu protetycznego wiąże się z koniecznością oszlifowania zdrowych zębów filarowych. Stosowanie tego rozwiązania zaleca się wówczas, kiedy braki między zębami są znaczne. Uzupełnianie braków w uzębieniu jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Luki zębowe mogą prowadzić do przemieszczania się zębów oraz zaniku kości szczęki. Zbieranie resztek jedzenia w miejscu brakujących zębów może prowadzić do chorób dziąseł lub próchnicy pozostałych zębów. 

Jak wygląda założenie mostu protetycznego?

Na pierwszej wizycie lekarz oceni stan korzeni zębowych wraz z otaczającymi je kośćmi. Jeśli położenie zębów filarowych jest właściwe można podjąć kolejne czynności. Na następnej wizycie następuje szlifowanie zdrowych zębów pacjenta mających pełnić rolę filarów. Następnie możliwe jest założenie mostów protetycznych. Zazwyczaj odbywa się to na kilku kolejnych wizytach. Należy wykonać dokładny wycisk zębów filarowych, a także wycisk zębów przeciwstawnych, aby most pasował do zgryzu. Potem następuje dopasowanie koloru mostu i założenie tymczasowych koron w celu zabezpieczenia oszlifowanych zębów. Na ostatniej wizycie następuje cementowanie mostu protetycznego

Rodzaje mostów protetycznych

Wyróżniamy trzy główne typy mostów protetycznych. Popularne są mosty ceramiczne wykonywane na metalowej podbudowie ze stali nieszlachetnej lub złota. Istnieją także mosty pełnoceramiczne oraz mosty kompozytowe i akrylowe. Te ostatnie stosowane są jako rozwiązanie tymczasowe. 


Drukuj  
Image
Godziny otwarcia
  • Poniedzialek
  • Wtorek
  • Sroda
  • Czwartek
  • Piątek
  • Sobota

Odział Rybnik, ul. Korfantego 4A
Oddział Raciborz - ul. Długa 42