Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią radzić?

Z nadwrażliwością zębów boryka się bardzo wielu pacjentów. Problem dotyczy głównie osób dorosłych i pojawia się przede wszystkim w wyniku oddziaływania na zęby konkretnych bodźców, głównie zimna i ciepła, kwaśnych napojów lub potraw, a czasem nawet czynników mechanicznych.

Czym właściwie jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwością zębów nazywamy nieprzyjemne odczucia, a nawet ból o różnym stopniu nasilenia, występujące najczęściej np. podczas jedzenia i picia zimnych lub gorących napojów/produktów, kwaśnych lub słodkich napojów/potraw, działania mechanicznego (np. podczas szczotkowania), a nawet wdychania zimnego powietrza. Ból niekiedy bywa wyjątkowo intensywny. Na nadwrażliwość najbardziej narażone są kły, a także przedtrzonowce, siekacze i trzonowce.

Dlaczego dochodzi do nadwrażliwości? Problem może pojawić się, gdy szyjki zębowe zostaną odsłonięte. Chociaż szkliwo zębów jest bardzo twarde, to jednak z czasem może dochodzić do jego erozji. Ukryta pod nim zębina traci swoją naturalną ochronę przed różnorodnymi czynnikami mogącymi wywoływać ból czy choroby. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe, które prowadzą do nerwu. Odsłonięte nerwy można w prosty sposób stymulować, np. wysoką lub niską temperaturą, co odczuwane jest przez nas jako ból.

Do odsłonięcia zębiny (a wraz z nią kanalików zębinowych) dochodzi nie tylko w wyniku utraty szkliwa, ale również wskutek cofania się dziąseł.

Do najważniejszych czynników przyczyniających się do nadwrażliwości zębów zaliczamy m.in.:

 • wady zgryzu,
 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej (np. stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem),
 • bruksizm,
 • obgryzanie twardych przedmiotów,
 • mikrouszkodzenia zębów,
 • niedobór witamin i minerałów,
 • stosowanie nieodpowiednich past do zębów (np. wybielających o właściwościach ścierających),
 • spożywanie kwaśnych produktów (np. cytrusów),
 • choroby przewodu pokarmowego, którym towarzyszą częste wymioty (kwas żołądkowy wpływa szkodliwie na zęby i dziąsła).

6 sposobów na nadwrażliwość zębów

 • Skorzystaj z profesjonalnej pomocy stomatologa. Jeśli pojawia się u ciebie nadwrażliwość zębów, w pierwszej kolejności powinieneś odwiedzić gabinet stomatologiczny. Lekarz oceni stan twoich zębów i dziąseł oraz określi, jakie są przyczyny występowania dolegliwości. Następnie przedstawi ci najskuteczniejszy plan działań, który pozwoli zredukować ból i ograniczyć proces dalszego odsłaniania zębiny. W niektórych przypadkach może też zalecić skuteczne zabiegi, jak np. stymulacja mineralizacji, która polega na zamknięciu otwartych kanalików za pomocą specjalnych minerałów. Często wykonywana jest też impregnacja poprzez nałożenie specjalnego preparatu na nadwrażliwość zębów. Niekiedy jednak pomocne okazują się podstawowe zabiegi z zakresu higienizacji, np. skaling, polegający na usunięciu kamienia nazębnego.

 • Stosuj szczoteczkę z miękkim włosiem. W ten sposób unikniesz uszkodzeń mechanicznych i ograniczysz cofanie się dziąseł oraz erozję szkliwa.

 • Używaj łagodnej pasty do zębów nadwrażliwych. Tego rodzaju preparatów jest obecnie coraz więcej na rynku. Pozwalają one na złagodzenie objawów nadwrażliwości, skuteczne usuwanie płytki nazębnej i - co najważniejsze - nie przyczyniają się do pogłębiania problemu, jak np. wiele past wybielających.

 • Szczególna troska o higienę jamy ustnej. Mycie zębów warto zaplanować 2-3 razy dziennie. Nie należy myć zębów zbyt mocno. Oprócz szczotkowania trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł.

 • Dbaj o swoje zęby poprzez dietę. Jedz produkty bogate w wapń, fosfor, witaminę D3 oraz.

 • Unikaj produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do nadwrażliwości. Są to przede wszystkim takie produkty, które podnoszą poziom kwasowości śliny, a więc m.in. cytrusy. Niewskazane są też napoje gazowane, słodycze, czarna kawa, wino, keczup czy sosy do sałatek.

 

 

 


Drukuj